Gold Coast Australia po raz kolejny pierwsza na mecie Clipper 11-12 Round the World Race

przez | 24 listopada 2011

W zakończonym dzisiaj piątym etapie Clipper 11-12 Round the World Race po raz piąty z rzędu wygrała załoga Gold Coast Australia.

Na linię mety w Tauranga (Nowa Zelandia) 68 stopowa jednostka prowadzona przez Richarda Hewsona (31) wpłynęła o godzinie 1426 UTC.

Gold Coast wybiła się na prowadzenie od samego startu 19 dni temu. W tym czasie pokonała 3,800 Mm trasy prowadzącej przez Ocean Spokojny.  Początkowo bez problemów walczyła ze sztormami, pokonywała kilkudziesięcio metrowe fale zdążając do linii mety. Jednak im bliżej końca, tym bardziej wiatr odkręcał lub znikał całkowicie hamując lidera.

Walcząc z przeciwnymi- północno-zachodnimi wiatrami załoga mogła tylko wypatrywać doganiającej ich reszty stawki. Do katastrofy doszło na 100 Mm od linii mety, w okolicy Przylądka Wschodniego. Gold Coast utracił wtedy główny żagiel zmuszając załogę do użycia mniejszych żagli, co dodatkowo ograniczyło ich prędkość.

W takich warunkach finiszowało w sumie pięć z dziesięciu jednostek. Tylko dzięki ciężkiej pracy załodze Gold Coast udało się obronić piąte z kolei  zwycięztwo. Zgodnie z relacjami skipperów był to bardzo ciężki etap. Wiatr wiał z prędkością w okolicy 40 węzłów (8-9B) albo znikał całkowicie.  Praktycznie nie występowały sytuacje pośrednie. Matka Natura zafundowała uczestnikom bardzo emocjonujący finisz.

Kolejny etap z metą na Złotym Wybrzeżu (Australia) rozpocznie się w niedzielę, 4 grudnia.

* Regaty Clipper 11-12 Round the World Race są pomyślane dla zwykłych ludzi z całego świata na codzień pracujących w całym spektrum zawodów- od pielęgniarki, poprzez piekarza na prawnikach i biznesmenach kończąc. Przedział wiekowy uczestników wacha się od 18 do 70 roku życia. Można uczestniczyć jako członek załogi w pełnym okrążeniu Świata, lub wziąć udział w wybranym etapie.

Autor: Tomasz Różański