Polska Miedź w końcu dała sygnał!

przez | 3 grudnia 2011

Dzisiaj rano Polska Miedź pojawiła się na odbiornikach AIS (41.11S, 108.41E) . Ciągle nie ma kontaktu głosowego z kapitanem. Wysłano informację o pozycji do znajdujących się w tamtym rejonie jedostek, które będą próbowały nawiązać bezpośrednią łącznąć przez radio UKF lub wzrokowo.

Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie domowej projektu odległość, jaką jacht przebył od ostatniego kontaktu jest duża. Oznacza to że jednostka porusza się pod żaglami bez większych problemów technicznych. Stąd prawdopodobne jest, że na jednostce uszkodzeniu uległ jedynie któryś z elementów nadajnika radiowego. Możliwe, że w najbliższych dniach jednostka znajdzie się w zasięgu krótkofalówek z wybrzeża Australijskiego.

Przypomnijmy – kpt. Tomasz Cichocki podjął się wyzwania opłynięcia Ziemi non-stop, czyli bez zawijania do portów. Płynie na jachcie „Polska Miedź” – jednostce autorskiej ze stajni Deplhia oznaczonej jako 40.3 (11,95m). Ostatni kontakt z Polską Miedzią odbył się 21.11.2011 roku. O zerwaniu łączności naziemny team powiadomił Polskie i Australijskie Służby Ratownictwa Morskiego tydzień później (28.11). Jednocześnie przebywające w okolicach jednostki rozpoczęły próbę nawiązania kontaktu na falach krótkich. Uspokajający był fakt, że nie odebrano żadnego sygnału alarmowego z Polskiej Miedzi. Również przez ostatnie dni w rejonie, gdzie szacowano, że znajduje się jednostka nie występowały żadne niebezpieczne zjawiska pogodowe.

Pierwszym człowiekiem, który dokonał przelotu non-stop był Szkot Chay Blyth w 1971 roku na jachcie „British Steel”. Całość trasy pokonał w 292 dni. Żeby zobrazować stopień trudności przedsięwzięcia dodajmy, że mniej osób opłynęło w ten sposób kulę ziemską, niż stanęło na księżycu.

Polak jest już na wodzie 156 dni (dane na dzień publikacji niniejszego wpisu). Trzymamy kciuki i czekamy na osobistą relację z ostatnich 12 dni!

Autor: Tomasz Różański